Karvaeemalduse meetodeid on erinevaid ja igaühe jaoks on oluline leida õige viis, kas ja kuidas karvakasvu piirata. Oma unikaalsuse tõttu on käsitehnikas suhkruepilatsioon ehk sugaring suurim konkurent teiste tänapäeval kasutuses olevate epilatsiooni meetodite hulgas. Eriti viimase aastakümne jooksul on see karvaeemaldusmeetod ka Eestis laiemalt levima hakanud.
Anestra Ilustuudios oleme käsitehnikas suhkruepilatsioone pakkunud juba üle 10 aasta. Tööd teeme kvaliteetsete ja üle maailma tunnustatud Radeq Lab Sugaring ja Alexandria Professional® toodetega.
Sisukord
Suhkruepilatsiooni ajalugu
Karvade eemaldamisega on erinevatel põhjustel tegeletud juba sajandeid, aga oled Sa mõelnud, kust see kõik alguse sai? Teeme ajaloolise rännaku ja uurime järgi….
Vana-Egiptus
Alates 1900. aastast eKr. Egiptuse esiemade kirjapandud tarkustest saab teada, et õlist, meest ja sidrunimahlast tehtud kleepuvat palli veeretati nahal, suhkrumass tõmbas karvanääpsud kaasa ning nahk jäi sile ja siidine. Mehed ja naised eemaldasid oma kehalt kõik karvad peale kulmude, et näidata kuulumist kõrgemasse klassi.
Vana-Rooma
Naiste kehakarva peeti madala sotsiaalse staatuse märgiks. Kehakarvade eemaldamiseks kasutati pimsskivi, pintsette ja habemenuga. Rooma mehi julgustati aga mehelikkuse sümbolina oma kehakarvad pikaks kasvatama.
Araabiamaades on naise raseerimisel ka usulis-rituaalne taust. Seal kuulus kehakarvade eemaldamine pruudi pulmadeks ettevalmistamise juurde. Türklased pidasid karvast naist patuseks ja kümblusbasseinides olid raseerimiseks eraldi ruumid.
16.sajand
Kuninganna Elizabeth I populariseeris näokarvade eemaldamise, kitkudes täielikult oma kulmud ja raseeris juuksepiiri, et muuta otsmik suuremaks. Keha karvadele sel perioodil tähelepanu ei pööratud.
- aastal lõi Prantsuse juuksur Jean Jacques Perret esimese sirge habemenoa meestele, mida kasutasid ka mõned naised.
1844. aastal lõi dr Gouraud esimese depilatsioonikreemi nimega Poudre Subtile.
1871. aastal avaldati Charles Darwini teos “Inimese põlvnemine” ja kehakarvu hakati avalikkuse teadvuses seostama loomalikkusega. Karvutuse seostamine inimeseks olemisega domineeris tugevalt 20. sajandi ilu standardites.
1880. aastal lõi King Camp Gillette esimese tänapäevase habemenoa meestele ja revolutsioon karvaeemalduses oli sündinud.
1915. aastal lõi Gillette esimese naiste turva habemenoa, mida tuntakse Milady Décolletée nime all.
1940. aastal võeti kasutusele bikiinid ja Remington lasi välja esimese naiste elektrilise pardli.
1960. aastal leiutati vahatamine ja vaharibad muutusid populaarseks.
2002. aastal jõudis sugaring Eestisse.
Nõukogude naine sirgus teadmisega, et karvu ei tohi iialgi ajada, sest tagasi kasvades on need paksemad ja tugevamad. Siledad sääred tõusid au sisse kuuekümnendatel ning muutusid lugupidamise märgiks iseenda ja teiste vastu. Bikiinipiirkonna täielik puhastamine tuli päevakorda sajandivahetusel.
"Ei saa kütkestavaks pidada mitme senti meetriseid tuustakaid kaenla all, hoolitsemata bikiinipiirkonda või tõeliselt mehelikke sääri. Vähemalt suvel võiks kaaskodanikke säästa sellest vaatepildist. Ja veel – kellel on plaanis reisida kaugemale, võiks arvestada, et mujal maailmas võib karvane naine äratada ebatervet uudishimu või osutuda seltskonnas tõrjutuks, näiteks Ameerikas."
- kirjutab Eesti Naine 1998 aastal
Mis on suhkruepilatsioon?
Kuigi see võib mõnele kõlada uudselt, on sugaring kõige vanem ja naturaalsem karvaeemalduse meetod kus kasutatakse karvade eemaldamiseks täiesti naturaalset pastat, mis koosneb suhkrust, veest ja sidrunimahlast. Suhkrupasta määritakse nahale karvakasvu vastassuunas ja eemaldatakse nahalt koos karvasibulaga karva kasvu suunas.
Pasta ei kleepu elusatele naharakkudele, vaid ainult karvadele ja surnud naharakkudele ning see tähendab vähem ärritust ja ebamugavust. Protseduur sobib väga hästi tundlikule nahale ja erinevate nahaprobleemide puhul (ekseem, psoriaas, kestendav nahk ja veenilaiendid), samuti sobib see diabeetikutele.
Alustades regulaarseid sugaringi protseduure, karvasibul jääb väiksemaks või hävineb, mistõttu karvakasv väheneb märgatavalt. Puhas tulemus püsib olenevalt piirkonnast 3-6 nädalat ja näiteks reisil olles võimaldab see muretult bikiine kanda ning jääb ära raseerimisjärgne ärritus, mida võib veelgi võimendada soolane merevesi.
Millised on suhkrupasta eelised vaha ees?
- Pasta koosneb 100% looduslikest komponentidest – suhkur, vesi ja sidrunimahl.
- Karvade murdumine on viidud miinimumini, kuna pasta kantakse nahale vastukarva ja karv eemaldatakse karvakasvu suunas koos karva sibulaga.
- Pastat soojendatakse maksimaalselt kehatemperatuurini, mistõttu see ei põleta nahka.
- Ühte kohta saab töödelda mitu korda, mida vahaga teha ei või.
- Pasta on vesilahustuv, seega naha puhastamine on imelihtne.
- Protseduur on hügieeniline – igale kliendile võetakse pastapall, mis peale protseduuri koos kindaga ära visatakse.
- Sobib tundlikule nahale ja erinevate nahahaiguste puhul (ekseem, psoriaas jne.)
Kas suhkruepilatsioon sobib rasedatele?
Jah sobib! Tegelikult on see ainus ja kõige ohutum epilatsiooni meetod mida me tulevastele emmedele soovitame! Pole ühtegi tõendit selle kohta, et sugaring on lapseootel naistele ohtlik ja Sa võid käia terve raseduse aeg kuni sünnituseni välja.
Paljud naised otsustavad sugaringi kasuks siis, kui raseerimine muutub liiga keeruliseks. Mõned naised võtavad sedai lapse saamise ettevalmistuse osana, et tunda end puhtalt ja mugavalt. Mis iganes on põhjus, tea, et sugaringis käimisega võib igal ajal ohutult alustada.
Siiski on mõned asjad millele võiksid tähelepanu pöörata:
- Hormoonide tase muutub raseduse ajal ja see võib põhjustada suurenenud tundlikkust ning kogu protseduur võib olla valulikum, kui Sa eeldasid. Eelnevalt valuvaigisti võtmisega saad valu tundlikkust vähendada, kuid konsulteeri kindlasti oma arstiga!
- Rasedus võib põhjustada karvakasvu suurenemist erinevatel kehaosadel, sealhulgas näol, kõhul, nibudel ja jalgadel. Samuti võivad karvad kasvada tugevamaks ja tumedamaks ja ka kiiremini, kui eales varem. Soovitame neid piirkondi mitte raseerida, sest see võib probleemi süvendada. Sugaring on hea alternatiiv, sest selle tulemusel kasvavad karvad iga kord heledamalt ja hõredamalt tagasi.
- Raseduse ajal on kogu keha vereringe intensiivsem, ja seda ka nahas ning see muudab Sinu naha palju tundlikumaks. Suurenenud tundlikkus võib põhjustada ka nahaärrituse riski suurenemist. Sugaring on parim valik nahaärrituse riski vähendamiseks, sest pasta ei kleepu nahale vaid ainult eemaldamist vajavate karvade külge.
- Väga oluline asi, millele tuleb tähelepanu pöörata, on protseduuri hügieenilisus. On teaduslikult tõestatud, et bakterid paljunevad vahas, aga suhkrupasta on bakterite vaba. Meie stuudios ei kasutata protseduuril paber-ribasid, vaid igale kliendile võetakse suhkrupasta pall, mis peale protseduuri koos kindaga ära visatakse ning võid olla kindel, et kõik on hügieeniline ja kindlasti ohutu
- Suhkrupasta sisaldab 100% looduslikke koostisosi (vesi, suhkur ja sidrunimahl) ja see ei sisalda mingeid karme kemikaale, mis võivad naha sisse imbuda ja beebile kahju tekitada.
Kahtluse korral, kas sugaring raseduse ajal sobib Sulle, on kõige parem konsulteerida oma arsti või ämmaemandaga, eriti kui Sul on muid tervisehäireid, nagu kõrge vererõhk või rasedusdiabeet.
Kuidas valmistuda protseduuriks?
- Pärast žiletiga/kreemiga karvade eemaldamist kasvata karvu minimaalselt 2 nädalat.
- Pärast sugaringi või vahatamist kasvata karvu 3-4 nädalat.
- Tee naha kuivharjamist 1-2 päeva enne protseduuri.
- Ole puhas.
- Ära kreemita nahka protseduuri päeval.
- Pole soovitav enne sugaringi 24-48 tundi päevitada või külastada solaariumi.
- Väldi kohvi ja alkoholi – võib põhjustada naha tundlikkust ja liigset higistamist.
- Puhka ennast välja – stressis ja väsinud olekus on nahk tundlikum.
- Valu tundlikkuse vähendamiseks võid võtta pool tundi enne protseduuri valuvaigistava tableti.
- Tea, et enne menstruatsioonitsüklit on Sinu keha tundlikum ja sugaring võib olla valulikum.
Kodune nahahooldus pärast protseduuri.
12-24 tundi peale sugaringi:
- Kanna mugavat riietust.
- Jäta trenn ja tugev higistamine järgmisele päevale.
- Väldi vanni või sauna.
48 tundi peale sugaringi ole ettevaatlik otsese päikesevalgusega ja väldi solaariumi. 72 tundi peale sugaringi – lükka edasi spaade ja avalike basseinide külastamist, vees leiduv kloor ja muud kemikaalid võivad põhjustada avatud karva pooride ärritust.
Bikiinipiirkonna sugaringi erinevad võimalused
Esimesele protseduurile tulles võiksid karvad olla ca 3-4 mm pikkused, et saavutada parim tulemus. Kui karvad on liiga pikad, saab need lõigata veidi lühemaks, et protseduuri valutumalt läbi viia.
Tavaliselt eemaldatakse bikiini piirkonnast kas kõik karvad, või jäetakse väike kujund vastavalt kliendi soovile. Protseduur kestab keskmiselt 15-30 min.
- Sügav bikiini – epileeritakse sügavalt bikiiniäärt, aga häbemelt karvu ei eemaldata ja soovi korral tehakse ka tuharate vahelt puhtaks.
- Brasiilia bikiini – eemaldatakse kas kõik karvad kogu bikiinipiirkonnast, või soovitakse jätta nn “landing strip” ehk maandumisrada või kolmnurk ja puhtaks tehakse ka tuharate vahelt.
Brasiilia bikiini epilatsioon step-by-step
- Enne protseduuri algust selgitame välja kliendi eelnevad epilatsiooni kogemused ja soovid eelolevale protseduurile.
- Palume kliendil võtta ära püksid ja heita voodile pikali, jalad palume kõverdada nii, et bikiiniala oleks kenasti avatud.
- Puhastame ja puuderdame naha.
- Tehnik paneb kätte kindad ja võtab sobiva koguse suhkrupastat millega hakkab väikeste osade kaupa eemaldama karvu.
- Protseduuri tehes vestleme kliendiga, jälgime kliendi enesetunnet ja pakume vajadusel pausi (kui protseduur on kliendi jaoks väga valulik näit. esmakordselt sugaringis ja on eelnevalt vaid raseerinud ning karv on tihe ja tugev).
- Kui eestpoolt on kõik karvad eemaldatud, siis palume kliendil keerata ennast kas külili või kõhuli, oleneb kuidas klient ennast mugavalt tunneb ja eemaldame karvad ka tuharate vahelt.
- Puhastame naha, paneme rahustavat Aloe vera geeli ja palume kliendil riietuda.
- Anname kaasa nõuanded kuidas peale protseduuri kodus nahka hooldada ja millal uuesti meid külastada.
Mida teha, kui karvad kasvavad sisse ja nahk on põletikuline?
Sissekasvanud karvad ja põletikuline nahk on väga laialt levinud probleem, mis vajab tõhusamat ravi ning ainult kodune nahahooldus ei anna alati soovitud tulemusi. Põletikulised, valulikud ja punetavad punnid kahjuks ei kao enne, kui sissekasvanud karv on naha alt eemaldatud.
Sissekasvanud karvade tekkepõhjused:
- Sage raseerimine ja vahatamine nõrgestab naha kaitsekihti.
- Liiga tugev koorimine tekitab nahale mikrohaavad, sarvkiht pakseneb ja karv ei pääse läbi.
- Karv murtakse ära allpool ümbritseva naha pinda ja nii jääb see kasvamisel naha pinna alla.
Kuidas ennetada sissekasvanud karvade tekkimist?
- Koorimine ergutab naha vereringet ja eemaldab surnud naharakud. Koorimisel eelista õrnatoimelisi ensüümkoorijaid, ideaalsed on ka kodukasutuseks mõeldud happed. Kui oled harjunud kasutama teradega koorijat, siis investeeri kvaliteetsesse koorijasse mille terakesed ei ole suured ja teravad, sellega väldid mikrohaavade tekitamist nahale.
- Kasuta igapäevaselt niisutavat kreemi (Aloe Vera geel).
- Jälgi intiimpesuks kasutatavate vahendite pH-taset. Vali spetsiaalsed tooted igapäevaseks intiimhügieeniks, et soodustada heade bakterite elutegevust.
- Allergiate vältimiseks eelista kindlasti puhta koostisega nahahooldustooteid.
- Kanna puuvillast aluspesu kuna see hingab ja tõmbab samal ajal niiskust enda sisse. Öösel lase nahal hingata ja ära kanna üldse pesu.
Sissekasvanud karvade probleemist on võimalik vabaneda – oleme välja töötanud spetsiaalse hoolduse, mis on mõeldud põletikuliste punnide ja nahakahjustuste raviks bikiinipiirkonnas, säärtel, reitel ja kaenlaalustel.
Millal tulla hooldusesse?
- Raseerimine või vahatamine on nõrgestanud naha kaitsekihti ning seoses sellega karvad kasvavad sisse.
- Naha alla on tekkinud valulikud, punetavad või tumedamad inetud kühmukesed nn. punnid.
- Nahal on pikalt püsinud tumedad laigud ja armid.
Hoolduse tulemusena naha struktuur uueneb, põletikulise protsessid taanduvad ja põletikust tekkinud tumenenud laigud muutuvad heledamaks ning kaovad.
Ravihoolduse etapid:
Vajadusel tehakse sugaring, seejärel eemaldatakse sissekasvanud karvad, järgneb ravihooldus. Mask tasakaalustab naha mikrofloora ja hoolduse lõpetab rahustav geel.
Hooldus on kõige tõhusam sarjana 1x nädalas.
Korduma kippuvad küsimused
- Millistele piirkondadele sugaring sobib?
Võimalik on eemaldada karvu kulmudest kuni varbaotsteni ja kõigelt, mis sinna vahepeale jääb – nägu, kaenlaalused, käed, jalad, selg, bikiinipiirkond jne.
- Kas tegemist on valusa protseduuriga?
Valutundlikkus on meil kõigil individuaalne ja see sõltub epileeritavast piirkonnast. Seda võime küll kindlalt väita, et vahatamisest on sugaring vähem valulikum.
- Kui pikad karvad peaksid olema, et saavutada ideaalne tulemus?
Ideaalse tulemuse saavutamiseks peab pärast žiletiga/kreemiga karvade eemaldamist kasvatama karvu minimaalselt 2 nädalat, pärast vahatamist 3-4 nädalat. Mida pikem on eemaldatav karv esmakülastusel, seda kiiremini saab tulemuse kauapüsivaks.
- Kui kaua tulemus kestab?
Keskmiselt 3-4 nädalat, regulaarsel käimisel ka 5-6 nädalat. Esialgset püsivust võivad lühendada eelnevad karvaeemaldusmeetodid (pikaaegne žiletikasutus, vahatamine või kreemiga eemaldamine). Pärast esimest korda karvad hõrenevad ja pehmenevad ning aeglustub nende kasv – juhul, kui jäädakse sama meetodi juurde.
- Kas sugaring on lubatud, kui kasutan Accutane, Retin-A või muid retinoidseid kreeme?
Kahjuks EI, kui kasutad Retin-A või mõnda muud akne jaoks mõeldud aknekreemi näol, ei saa näopiirkonnas sugaringi teha. Pärast ühe kuu möödumist, nende toodete kasutamise lõpetamisest, saad kasutada meie teenuseid.
- Kui on naba-või intiim needid ja tätoveeringud?
Kõige parem on enne protseduuri kõik ehted/needid eemaldada, et need ei segaks sugaringi. Teavita oma tehnikut, kui see pole võimalik, tõenäoliselt saab epileerida ka needi ümbert. Tätoveeringutele sugaring sobib, sest pasta kooriv toime parandab tätoveeringu värvi ja muudab selle erksamaks.
Ja lõpetuseks…
Sile, terve ja karvadeta nahk on kindlalt kasvav trend. Nii et, kui oled uus sugaringis ja veel kahtled, siis me julgustame Sind kindlasti proovima, sest meie juures võid Sa ennast tunda turvaliselt ja kindlalt! Rõõmsate kohtumisteni juba stuudios!